Jaki wybrać kredyt lub pożyczkę

Jaki wybrać kredyt na wakacyjny wyjazd, niewielki zakup w sklepie czy na generalny remont mieszkania? Wybór nie tylko odpowiedniego banku, jak i właściwego źródła finansowania jest sprawą priorytetową. Odpowiedni kredyt, to również tańsze finansowanie określonego celu zakupu.

jaki wybrać kredytPrawda jest bezwzględna: nie potrafimy oszczędzać. Zawsze znajdziemy wytłumaczenie, że nie warto, bo zarobek słaby (nisko oprocentowane lokaty bankowe); że nie mamy z czego, bo wszystko wydajemy na bieżąco. Powodów znajdziemy znacznie więcej.

2 ZŁ ODŁOŻONE KAŻDEGO DNIA, TO PONAD 700 ZŁ OSZCZĘDNOŚCI W CIĄGU ROKU!

Czy aż tak trudno jest odłożyć 1 zł lub 2 zł każdego dnia? Na początku można wrzucać do skarbonki lub raz na tydzień przelewać na konto oszczędnościowe. Powiesz, że nie masz z czego odłożyć? Z pewnością jesteś w stanie ograniczyć nieco wydatki, aby odłożyć ZALEDWIE 1 lub 2 złote dziennie.

JAKI WYBRAĆ KREDYT? NAJPOPULARNIEJSZE KREDYTY

Jeżeli jednak nie mamy wystarczająco dużo oszczędności, to pozostaje nam finansowanie zewnętrzne. No właśnie, jaki wybrać kredyt na konkretny cel?

Najpopularniejsze są oczywiście kredyty i pożyczki gotówkowe. Następną kategorią są kredyty samochodowe, mieszkaniowe i hipoteczne. Kredyty konsumenckie możemy także generalnie podzielić na dwie kategorie: kredyty celowe i na dowolny cel. Na dowolny cel są to pożyczki gotówkowe, pożyczki hipoteczne oraz debet w koncie i na karcie kredytowej. Kredyt celowy musi być przeznaczony na określony cel zapisany w umowie, np. na zakup mieszkania (KREDYT HIPOTECZNY) czy na zakup samochodu (KREDYT SAMOCHODOWY).

 

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA, DLACZEGO JEST WAŻNA

Bez zdolności kredytowej, ani rusz. Kredytu nie dostaniesz. Bank wylicza twoją zdolność kredytową, aby sprawdzić czy dasz radę spłacić kredyt lub pożyczkę wraz z odsetkami i innymi kosztami kredytowymi. W tym celu bierze pod lupę twoje przychody i wydatki. Przychody – ile zarabiasz. Do wydatków wlicza się między innymi koszty utrzymania (prąd, gaz, czynsz, inne kredyty i pożyczki). Dodatkowo bank bierze pod uwagę jak liczną masz rodzinę, a także np. w jakim mieście mieszkasz. Ale to nie wszystko, bo zdolność kredytowa swoją drogą, a jeszcze musi sprawdzić twoją wiarygodność kredytową. W tym celu sprawdza czy masz pozytywną historię kredytową. W Biurze Informacji Kredytowej (BIK), dowie się między innymi czy terminowo spłacałeś zadłużenia (jeżeli takie były). Gdy już dokonana oceny kredytowej, może nareszcie zadecydować czy przyznać tobie kredyt.

Więcej na temat zdolności kredytowej możesz przeczytać w poradniku na blogu: Co Wpływa i Jak Poprawić Zdolność Kredytową.

 

JAKI WYBRAĆ KREDYT? RODZAJE KREDYTÓW i POŻYCZEK

W zależności od tego co zamierzamy kupić, możemy wyróżnić następujące rodzaje kredytów i pożyczek:

kredyt ratalnyRATALNY bardzo popularny, głównie korzystamy przy zakupie produktów na raty, np. sprzęt AGD lub RTV.

kredyt gotówkowyGOTÓWKOWY lub pożyczka gotówkowa. Kredyt gotówkowy może być udzielony zarówno na 500 zł na 3 miesiące, jak i na 150 tys. zł na 10 lat. Jest to kredyt, w przeciwieństwie do pożyczek gotówkowych, na określony cel, czyli zgodnie z zapisami w umowie. Taki kredyt, w zależności od wysokości okresu kredytowania może być udzielony bez dodatkowego zabezpieczenia (wystarczy zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach), jak i z zabezpieczeniem (np. weksel lub poręczenie osób trzecich) OFERTY KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH.

kredyt konsolidacyjnyKONSOLIDACYJNY pozwala na skonsolidowanie zadłużenia bankowego. W przypadku kiedy mamy kilka kredytów i pożyczek bankowych (wystarczą dwa zobowiązania) możemy połączyć te kredyty w jeden kredyt, właśnie w kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu mamy tylko jeden kredyt, w jednym banku, a poza tym rata kredytowa jest mniejsza niż suma kredytów i pożyczek, które dotychczas spłacaliśmy OFERTY KREDYTÓW KONSOLIDACYJNYCH.

kredyt hipotecznyHIPOTECZNY zwany również kredytem mieszkaniowym. Jest to kredyt długoterminowy, okres spłaty może wynieść nawet i 35 lat, udzielany jest w bardzo dużej wysokości (większość takich kredytów jest udzielanych na kwoty większe niż 100 000 zł). Przeznaczony jest na zakup nieruchomości, a zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na tej nieruchomości. Podobnym kredytem jest POŻYCZKA HIPOTECZNA, która zabezpieczona jest również nieruchomością (najczęściej pożyczkobiorcy), ale pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel (kredyt hipoteczny tylko na zakup nieruchomości).

kredyt samochodowySAMOCHODOWY Najczęściej jest przeznaczany na zakupu nowego lub używanego samochodu, ale również sfinansować możemy i inną ruchomość, np. motor lub motorower.

Zabezpieczeniem tego kredytu jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego banku, jako współwłaściciela / właściciela pojazdu. Drugą możliwością jest przygotowanie cesji z ubezpieczenia OC i AC na podmiot finansujący zakup.

 

Pozostałe popularne produkty kredytowe

kredyt odnawialnyODNAWIALNY Zwany kredytem w koncie czy debetem w rachunku. Uruchamiany jest w momencie, kiedy skończą się środki na rachunku. Odsetki naliczane są od kwoty wykorzystanego limitu i tylko za okres, w którym korzystamy z limitu. Każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie.

karty kredytoweKARTA KREDYTOWA Podobnie jak w kredycie odnawialnym bank przyznaje limit kredytowy do którego można zadłużyć się na karcie. Jeżeli spłata zadłużenia nastąpi w okresie bezodsetkowym, zazwyczaj jest to 50-60 dni, to bank nie naliczy odsetek za korzystanie z kredytu.


Kredyty Porównanie » Jaki wybrać kredyt lub pożyczkę

Opublikowane w Inne