Gdzie znaleźć tani kredyt? Gdzie po kredyt? Wyniki ankiety

Gdzie znaleźć tani kredyt? Gdzie po kredyt lub pożyczkę, czyli już szóste wyniki ankiety dotyczące tego gdzie i jak pożyczamy. Znajdziemy odpowiedź na to gdzie szukamy dodatkowej gotówki na wydatki, których nie możemy sfinansować z oszczędności. Jaki jest wybór? Bank czy firma pożyczkowa?

Gdzie znaleźć tani kredyt Gdzie po kredytPomimo, że lubimy narzekać, że w bankach jest drogo i dużo formalności, to jednak w tych instytucjach najczęściej szukamy dodatkowej gotówki. Tak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez blog KREDYT PORÓWNANIE w okresie lutym – marzec 2018 roku na grupie 2394 osób, które zdecydowały się wziąć w niej udział.

W przypadku niewielkiej pożyczki, pierwszej pomocy szukamy u rodziny lub u najbliższych znajomych. Dopiero ostatnią deską ratunku pozostają firmy pożyczkowe, zarówno te tradycyjne stacjonarne, jak i internetowe.

Pożyczki i kredyty. Kto i gdzie pożycza

Kto więcej pożycza? Kobiety czy mężczyźni? Podział jest tu niemal równy, chociaż nieznaczny większy udział stanowiły kobiety (1235 – 52%). Przy czym w pożyczkach do 3000 zł, kobiety stanowiły zdecydowaną większość: prawie 70%. Ogólnie średnia pożyczka (kredyt) wyniosła ok. 7500 zł, to jednak mężczyźni pożyczali więcej – średnio 12000 zł.

Z czym kojarzą się nam banki i firmy pożyczkowe?

Dużo, w ostatnim czasie, mówiło się o bankach w kwestiach dotyczących kredytów hipotecznych. I nie były to wcale opinie pozytywne. Wydawać mogłoby się, że będzie to miało wpływ na zaufanie do banków, ale nie. Banki, jak żadne inne podmioty finansowe, kojarzą się nam z „bezpieczeństwem” i „zaufaniem”.

Nie można tego powiedzieć o firmach pożyczkowych, ale je z kolei (i tak jest już w trzeciej ankiecie) doceniamy za „szybkość” oraz „minimum formalności”. W przypadku firm pożyczkowych internetowych, pozytywnym wyróżnikiem wskazanych przez ankietowanych jest „anonimowość”.

Pożyczkę uzyskaną od znajomych lub rodziny cenimy za to przede wszystkim, że jest… (przeważnie) darmowa.

Kto pożycza?

Z ankiety wynika, że mieszkańcy miast stanowili zdecydowany większy odsetek osób, które wypełniło ankietę (62%). W porównaniu do ostatnio przeprowadzonej ankiety, stanowiło to wzrost o… 1%.

Przedział wiekowy ankietowanych charakteryzował się największym udziałem osób do 45 roku życia:

  • do 25 roku życia: 508 osób (21%),
  • 26-35 lat: 585 osoby (25%),
  • 36-45 lat: 612 osób (26%),
  • 46-55 lat: 362 osoby (15%),
  • 54-65 lat: 225 osoby(9%),
  • powyżej 66 roku życia: 102 osób (4%).

Zdecydowany wzrost nastąpił w grupie pożyczającej do 25 roku, ponieważ wzrost wyniósł, aż o 8%!

Praktycznie nie zmieniła się odsetek osób po 54 roku życia i można to tłumaczyć tym, że z internetu korzysta zdecydowanie mniej osób w tym przedziale wiekowym.

To ma również przełożenie na internetowe pożyczki pozabankowe. Spośród osób, które korzystały z pożyczki pozabankowej, ponad 64% osób skorzystało z pożyczki w firmie pożyczkowej online. 87% ankietowanych stanowiły osoby do 45 roku życia.

Gdzie szukamy informacji o pożyczkach i kredytach

Kilkanaście miesięcy temu, w jednej z pierwszej przeprowadzonej ankiecie na ten temat, w stosunkowo niewielkiej grupie badanych, podstawowym źródłem informacji była rodzina i znajomi. Bardzo wiele osób sugerowało się reklamą.

Ale jak bardzo to się zmieniło, świadczy to, że obecnie informacji na temat kredytów i pożyczek szukamy w serwisach o tematyce finansowej (29%), porównywarki kredytów i banków wskazało 31%, a reklamę, jako źródło informacji jest pomocne dla 10% badanych.

Co uderza jednak najbardziej, to pomimo, że szukamy informacji na temat porównania kredytów i pożyczek, to i tak nasza wiedza na ten temat jest niewielka. Na pytania: czy wiesz co to jest RRSO kredytu, jaka jest różnica pomiędzy oprocentowanie nominalnym i rzeczywistym, jakie prawa przysługują konsumentowi zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, w jakim czasie można odstąpić od umowy pożyczki lub kredytu, blisko 60% osób odznaczyła odpowiedź „nie wiem”.

Jaki jest przeciętny kredytobiorca? Jak zauważa Krzysztof Lemiński z blogu porownywarkabankow.pl to osoba „szukająca przede wszystkim informacji dotyczącej oferty, ze szczególnym wskazaniem tej „trzy razy naj” („najlepsza”, „najtańsza”, „najkorzystniejsza”). Dlatego tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju rankingi kredytów i pożyczek. Jesteśmy głównie zainteresowani tym, jaki bank znajduje się na miejscu pierwszym, nie zawsze interesując się szczegółowymi parametrami uwzględnionymi przy jego sporządzaniu.

Kredyt i pożyczka przez internet

Wydawać mogłoby się, że, jeżeli tak chętnie korzystamy z pożyczek gotówkowych pozabankowych w internecie, to i w bankach również chętnie pożyczamy online. Tym bardziej, że ofert kredytowych, przede wszystkim pożyczek gotówkowych, jest całkiem dużo. Na pytanie dotyczące tego rodzaju pożyczki bankowej, zaledwie 20% osób, które brało kredyt lub pożyczkę w banki, zrobiło to przez internet. Natomiast wniosek kontaktowy przez internet, w sprawie pożyczki/kredytu, wysłało ponad 42% ankietowanych osób.

Tani kredyt i pożyczka gotówkowy

Parametr związany z kosztami zobowiązani jest najważniejszy dla 86% ankietowanych. To czynnik, na który przede wszystkim zwracamy uwagę decydując się na wybór banku lub firmy pożyczkowej.

Na wybór oferty wpływ ma również maksymalna długość kredytowania (mimo, że niekoniecznie chcemy z maksymalnego okresu skorzystać), niska rata kredytowa, szybkość wypłaty kredytu, minimum formalności oraz wakacje kredytowe.

Zdecydowana większość osób (75%), szukające kredytu bankowego, biorą przede wszystkim pod uwagę bank, w którym mają konto osobiste. Natomiast w przypadku pożyczek niebankowych, nie przywiązujemy się, aż tak bardzo do jednej firmy pożyczkowej. Im tańsza pożyczka, tym lepiej. W przypadku finansowania niebankowego liczy się niski koszt pożyczki (46%), szybkość uzyskania pieniędzy (22%) oraz minimum formalności (10%).

Na koniec przyjemność. Wydatki związane z pożyczkami i kredytami

Na co najczęściej przeznaczane są pieniądze pochodzące z kredytów i pożyczek? To wszystko zależy od podmiotu, w którym pożyczamy: w firmach pożyczkowych są to głównie niespodziewane wydatki i płatności bieżące (62%), w przypadku banków to pożyczki gotówkowe z bieżącym utrzymaniem, wydatki na remont i zakup samochodu oraz wydatki codzienne finansowane głównie z limitów w ROR-ach i z kart kredytowych. Osobną grupę stanowią osoby, które konsolidują zadłużenia bankowe lub z kredytu finansują zakup nieruchomości (mieszkanie lub dom). Niewielki procent osób skorzystało z pożyczki hipotecznej.


Ankieta została zrealizowana w okresie 3 luty – 21 marzec 2018 roku. W ankiecie wzięło udział 2394 osoby.


Powrót do strony głównej KREDYT PORÓWNANIE

Opublikowane w Inne