Darmowe konto bankowe dla każdego?

W dniu 8 lutego 2017 roku, weszła w życie ustawa dotycząca podstawowego rachunku płatniczego (PRP). Banki są zobowiązane wdrożyć zapisy ustawy w zakresie PRP najpóźniej do dnia 8 sierpnia 2018 roku. Co to oznacza?

Darmowe konto bankowe dla każdego?BANKI BĘDĄ OFEROWAĆ DARMOWY RACHUNEK BANKOWY

I tutaj jest niespodzianka, ponieważ nie będzie to konto darmowe dla każdego.

Sejm oczywiście nie przyjął ustawy „sam z siebie”, ale takie zmiany są wymagane przez dyrektywę unijną.

Darmowe konto osobiste mają oferować banki i SKOK-i. I tutaj są już pewne warunki, kto może taki rachunek założyć:

Rachunek darmowy jest wyłączenie dla osób, nie posiadające innego rachunku bankowego.

Poza tym:

  1. Rachunek będzie obejmował wyłącznie podstawowe transakcje: wpłaty i wypłaty, polecenia zapłaty i przelewu.
  2. Bezpłatnie będzie można zrealizować 5 operacji przelewu (w ciągu miesiąca). Obejmuje to zlecenia stałe. Po przekroczeniu limitu, za każde kolejne bank będzie mógł pobierać opłatę. Nie będzie ona mogła być jednak wyższą niż te, które są najczęściej stosowane w ramach kont osobistych.
  3. Opłatę, którą również będzie mógł pobrać bank, jest związana z wydaniem karty płatniczej.
  4. W ramach tego darmowego konta nie będzie można jednak z korzystać z karty kredytowej, jak również z innych produktów kredytowych.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że można wyszukać wiele kont bankowych, które mają limit darmowych przelewów, właśnie do pięciu. Dlaczego tyle? Bo średnia liczba przelewów, które użytkownik wykonuje w miesiącu wynosi pięć.

Banki i SKOK-i będą mogły zweryfikować w Centralnej informacji o rachunkach, czy osoba, która chce założyć taki rachunek, nie posiada już innego w walucie polskiej.

Kto nie korzysta z konta bankowego

Celem wprowadzenia takiego rachunku jest podniesienie poziomu tzw. „ubankowienia” społeczeństwa – liczby osób posiadających rachunek bankowy.

Mogłoby się wydawać, że konto osobiste to produkt bankowy, z którego korzystają wszystkie pełnoletnie osoby, które uzyskują dochody. W istocie tak nie jest. Największy odsetek osób nieposiadających konta jest w grupie seniorów powyżej 55 roku życia. I to głównie do nich będzie kierowana oferta takiego darmowego konta.

Szukasz konta bankowego? Poniżej zapoznasz się z ofertą banków. Takie konto założysz bez wychodzenia z domu. Przez internet.


Kredyty Porównanie » Darmowe konto bankowe dla każdego?

Opublikowane w Inne