Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny

Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny wówczas, kiedy spłacamy kilka kredytów i mamy co miesiąc do zapłacenia kilka rat kredytowych?

Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjnyNad konsolidacją mogą się zastanowić zwłaszcza te osoby, które spłacają kilka kredytów, a raty kredytowe stanowią zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu. Eksperci zwracają uwagę na to, że dzięki konsolidacji jesteśmy w stanie zmniejszyć wysokość raty, ale nie koszt kredytu. No to, kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny i płacić mniejszą ratę?

Przewodnik po kredytach konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny jest oferowany przez banki i nie znajdziemy go w firmach pożyczkowych. W firmach pożyczkowych są oferowane wyłącznie pożyczki gotówkowe, które mogą być reklamowane jak np. „pożyczki na konsolidację”.

Poniżej znajduje się lista banków, w których o taki Kredyt Konsolidacyjny możemy się ubiegać:

Czemu służy konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczany na spłacenie zaciągniętych w bankach zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Jeżeli dokonaliśmy już porównania banków i wybraliśmy ten jeden jedyny, to pozwala on na spłatę kilku dotychczasowych kredytów, w zamian oferując tylko jeden kredyt, który pozwala spłacić te zobowiązania (mówimy często o „połączeniu kredytów w jeden”).

Na co można przeznaczyć kredyt konsolidacyjny? Najczęściej jest przeznaczany na spłatę pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych, kredytów mieszkaniowych i samochodowych, jak również pozwala na spłacenie zadłużenia na kartach kredytowych i debetu na rachunkach bankowym.

Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny? Który? Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Jest to kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny. Z kredytu konsolidacyjnego hipotecznego korzystamy wówczas, kiedy jednym z konsolidowanych zadłużeń jest kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) lub zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest powszechniejszy i nie jest wymagane posiadanie nieruchomości. W tym przypadku można dokonać konsolidacji zarówno na 5 tys. zł, jak i na 150 tys. zł.

W przypadku wysokich kwot konsolidacyjnych kredyt konsolidacyjny hipoteczny okazuje się tańszym rozwiązaniem. Pamiętajmy o tym, że warunkiem opłacalności konsolidacji jest wyszukanie banku, który może zaproponować nam najmniejsze oprocentowanie rzeczywiste (RRSO), czyli inaczej, należałoby wybrać bank z najmniejszym kosztem całkowitym kredytu.

Dlaczego przy konsolidacji zmniejszają się raty?

Nie jest to żadna magiczna sztuczka czy charytatywne podejście banku. Kredyt konsolidacyjny jest najczęściej korzystniej oprocentowany niż kredyt gotówkowy oraz udzielany jest na dłuższy okres czasu. Wydłużenie okresu spłaty powoduj, że rata kredytowa jest mniejsza.

I tutaj pojawia się minus, który jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty kredytu. Należy mieć świadomość, że suma, którą oddamy bankowi, zwiększy się w stosunku do tej, którą zwrócilibyśmy w krótszym czasie spłacania, bez konsolidacji. Na to wpłynie większa kwota odsetek od kredytu (spłacamy go przez dłuższy okres czasu) i dochodzą jeszcze opłaty z udzieleniem kredytu (np. prowizja).

Przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji należy zastanowić się czy takie rozwiązanie się nam „opłaci”. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu: „Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny?” musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Zastanówmy się czy lepiej męczyć się jeszcze kilka (kilkanaście) lat z wysokimi ratami czy może jednak odzyskać płynność finansową i skorzystać z możliwości, jaką daje kredyt konsolidacyjny?

Należy unikać powstania zatorów płatniczych, bowiem zaprzestanie płacenie rat kredytowych może mieć poważne konsekwencje, a wówczas, to w żadnym banku nie dokonamy konsolidacji, jak i nie uzyskamy nawet najmniejszej pożyczki gotówkowej.


Kredyty Porównanie » Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny